Z racji tego, że jest to pierwszy wpis na blogu strony www.silowniki24.pl chcemy przedstawić podstawowe informację na temat hydrauliki siłowej. W kolejnych wpisach będziemy koncentrować się na poszczególnych aspektach tego napędu.

Co to jest napęd hydrauliczny? Jest to napęd hydrostatyczny, który wykorzystuje energię ciśnienia strugi, która następnie zostaje zamieniona w odbiorniku (np. siłownik lub silnik hydrauliczny) na energię mechaniczną.

Napędy hydrauliczne wykorzystują prawo Pascala, które mówi o tym, że w cieczy, która wypełnia całkowicie dane naczynie, ciśnienie wywarte w jednym miejscu rozprzestrzenia się równomiernie. W hydraulice siłowej takim naczyniem jest na przykład siłownik wywrotu wypełniony olejem hydraulicznym.

Hydraulikę siłową spotykamy w każdej dziedzinie naszego życia, począwszy od maszyn produkcyjnych i pras poprzez górnictwo, lotnictwo kończąc na maszynach budowlanych.

Podstawowe elementy układów hydraulicznych:

1. Źródło energii czyli element napędzający pompę, np. silnik elektryczny

2. Źródło ciśnienia czyli pompa wyporowa, która generuje objętościowe natężenie przepływu.

3. Zawory czyli elementy które mają za zadanie:

- utrzymać ciśnienie na danym poziomie w odpowiednim miejscu

- wprowadzić odpowiednią ilość strumienia

- sterować kierunkiem zasilania silnika hydraulicznego.

4. Siłowniki i silniki hydrauliczne

5. Elementy pomocnicze takie jak manometry, filtry, zbiorniki, przewody itp.

6. Czynnik roboczy czyli najczęściej olej hydrauliczny

 

Jak widać z założenia układy hydrauliczne to bardzo proste systemy, które mają bardzo wiele zastosowań, lecz tak naprawdę ciągłe ulepszanie i wprowadzanie udogodnień dla użytkowników powoduje, że układy te w rzeczywistości są skomplikowane i bardzo rozbudowane.